Třída SLUNÍČKO

Dětem ve SLUNÍČKU se s láskou věnují paní učitelky

Ivana Štefková
Bc.Lucie Nademlejnská

Milí rodiče, všechny akce MŠ i třídy, činnosti, sportovní aktivity nebo oslavy narozenin Vašich dětí si můžete prohlédnout na Rajčeti zde:

Vážení rodiče a milé děti,

tímto Vás všechny vítáme v novém školním roce ve třídě SLUNÍČKO.

Co děti potřebují při nástupu do školky

– vhodné oblečení a obutí do třídy

– vhodné oblečení a obutí na pobyt venku

– pyžamo s poutkem na obou dílech

– náhradní oblečení včetně spodního prádla

– kopii průkazu zdravotní pojišťovny

Všechny části oděvu i obuv označte příjmením.

Oblečení na pobyt venku vložte do tašky a náhradní věci/spodní prádlo dejte do poličky v šatně.

Prosíme, přineste dětem hygienické potřeby: papírové kapesníčky, vlhčené ubrousky, papírové utěrky.

Zde naleznete osm osvědčených rad, které vašemu dítěti (a tím i Vám) usnadní a zpříjemní nástup do mateřské školy.

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
  2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu z domu láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
  3. Veďte dítě k samostatnosti – v hygieně, oblékání, jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout.
  4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest). Vyhněte se výhrůžkám typu “ když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
  5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte narychlo a tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
  6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáčka). (Vzhledem k současní situaci s Covidem není možné nyní nosit hračky do MŠ)
  7. Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
  8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi rychle vycítit vaši nerozhodnost, obavy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.

Už se na Vás moc a moc těšíme! Vaše paní učitelky Ivana a Lucie 🙂

Mensa

Naše mateřská škola spolupracuje s Dětskou Mensou, která se snaží rozvíjet (ne)jen  nadané děti. Aktivity mensy jsou zaměřeny na rozvoj tvořivosti, pozornosti, logiky, fantazie, efektivity učení, paměti a obecně na využívání mozkové kapacity. Děti se mohou rozvíjet prostřednictvím konstruktivních hraček, puzzle a dalších skládaček, prostřednictvím, logických a dalších her. Učíme se: samostatně myslet, poradit si, být kamarád, nebát se komunikovat, nestydět se objevovat, získávat zkušenosti, mít vlastní nápady, být originální.

NAŠE ŠKOLKA

Naše školka kouzelná je,
každý si v ní moc rád hraje.
Dovádíme, lumpačíme,
nikdy se však nemračíme.

Máme se tu všichni rádi
a jsme velcí kamarádí.

Jaro, léto, podzim, zima,
ve školce je prostě prima.

Školka Vyhlídka Valašské Meziříčí | U nás svítí slunce, i když venku prší.