Třída KVĚTINKA

Dětem v KVĚTINCE se s láskou věnují paní učitelky

 Ivana Štefková

Bc. Lucie Šafaříková

Image result for květina obrázek"

 

Milí rodiče, všechny akce MŠ i třídy, činnosti, sportovní aktivity, nebo i oslavy Vašich dětí, si můžete stáhnout na Rajčeti zde:

https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/

 

MENSA

Image result for děti obrázek"

Naše mateřská škola spolupracuje s Dětskou Mensou, která se snaží rozvíjet (ne)jen  nadané děti. Aktivity mensy jsou zaměřeny na rozvoj tvořivosti, pozornosti, logiky, fantazie, efektivity učení, paměti a obecně na využívání mozkové kapacity. Děti se mohou rozvíjet prostřednictvím kontstruktivních hraček, puzzle a dalších skládaček, prostřednictvím mozaiek, logických a dalších her. Do Mensa aktivit spadají také aktivity pohybové, které rozvíjí koordinaci, obratnost, přesnost pohybu apod.

Naše Mensa aktivity naleznete ve fotoalbu:     https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Mensa-_aktivity/

 

ZDRAVÁ ŠKOLKA

Image result for ovoce a zelenina obrázek"

Naše mateřšá škola je zapojena do projektu „Skutečně zdravá škola“. Projekt naplňujeme zejména vyváženým jídelníčkem, ale také se do výuky snažíme zařazovat ovoce a zeleninu a vytvářet tak zábavné a provázané aktivity.

Fotografie naleznete zde: https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Zdrava_skolka/

 

OSLAVY NAROZENIN

Image result for dort obrázek"

Září https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Oslava_Zari_-_Sabinka/

Říjen+ Listopad – https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Oslava_Rijen%2C_Listopad_2019/

Prosinec – https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Oslava_Prosinec_2019/

 

POSÍLÁME POZDRAV A INSPIRACI

Společně s kolegyní se na děti těšíme a doufáme, že se opět brzy sejdeme v Květince. Než se tak ale stane, nabízíme náměty a aktivity na trávení volného času.

Básnička O Slunci

Zlatou barvu sype z výšky
na podběl a pampelišky,
ze snů budí sedmikrásky,
dětem hladí něžně vlásky.

TULIPÁN

Tuli, tuli, tulipán,
tulí se a není sám.

Na rozkvetlém záhonku
kývá hlavou na stonku

 

Maminka

Maminka je můj polštářek
pro sladké spaní.
Maminka je můj korálek,
co nikdy nepustím z dlaní.
Maminka je můj medvídek,
veselá pohádka i lžička medu.
Nezlob se, maminko,
líp to říct nedovedu.

http://www.predskolaci.cz/ – pracovní listy, říkadla, omalovánky, písničky, básničky, pokusy, hry podle věku

https://www.vesela-chaloupka.cz/klicove-slovo/predskolaci/ – pracovní listy

https://www.maminkam.cz/pracovni-listy-pro-predskolaky – pracovní listy

https://www.detsky-web.cz/omalovanky/prac – omalovánky a pracovní listy

https://www.detsky-web.cz/omalovanky/pracovni_listy_kveten – omalovánky a pracovní listy

http://www.napadyproanicku.cz/tvoreni-s-detmi/jaro –  různé náměty

 

Pro další náměty můžete také využít časopisy:

Dráček, Puntík, Tečka, Sluníčko, Šikulka, Mateřídouška, Méďa Pusík, Rozmarýnka

Zajímavé čtení pro rodiče: 

Jsi tam brácho? – Marek Herman a Jiří Halda https://www.databazeknih.cz/knihy/jsi-tam-bracho-422300

 

BŘEZEN

V Březnu jsme toho bohužel ve školce moc nestihli, ale téma plné knih a pohádek jsme si užili. Povídali jsme si o knihách, o tom, jak to vypadá v knihovně a jak se s knihami zachází. Dozvěděli jsme se také to, že tomu, kdo maluje do knih obrázky, se říká ilustrátor a ten, kdo knihy píše se říká spisovatel. Přinesli jsme si také své oblíbené knížky a představili je kamarádům. Moc také děkujeme maminkám, které nám přišly přečíst pohádku před spaním. Našim tématem byla také vybraná kniha O Pařezové chaloupce, která nás provázela celým týdnem. Poslechli jsme si tak vybrané pohádky, které jsme si „rozebrali“ a určili postavy a obsah a procvičili si tak paměť a pozornost. Vybarvovali jsme tematickou omalovánku s oblíbenými hrdiny a prostřednictvím výtvarné činnosti jsme si vyrobili pařezové chaloupky. Nechyběly ani Mensa aktivity s oblíbenou mozaikovou hrou Cubeek a s předlohovou hrou „Tvary a barvy“. https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Mensa-_aktivity/

Fotografie naleznete zde: https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Brezen20/

ÚNOR

Na počátku měsíce Únor jsme si povídali o lidském těle. Prohlédli jsme si zajímavé encyklopedie, pojmenovávali části těla a dozvěděli se také něco o smyslech. Zopakovali jsme si také básničku Smysly a zkoušeli uhodnout tematické hádanky.  Další téma bylo věnováno hudebním nástrojům. Řadu z nich již známe a máme ve třídě, ale některé názvy pro nás byly nové a tak jsme se je naučili. Ve třídě jsme se podívali, jak to vypadá „v útrobách“ klavíru a vyzkoušeli si, jak zní triangl, a jak jeho zvuk dovedeme zastavit pouhým dotekem. Podle popisu jsme dovedli určit, o jaký hudební nástroj se jedná. Nesměl chybět ani Masopust, kdy jsme se dozvěděli o tom, která jídla jsou pro něj typická. Společně jsme si vyrobili masopustní koláče a z plasteliny vymodelovali koblížky. Nechybělo ani zdobení masek. Ve čtvrtek 27. února jsme do školky přišli v maskách a společně jsem si užili karneval plný zábavy a tance. V tomto měsíci nechyběly ani aktivity v oblasti „Mensa„.

Fotografie Mensa aktivit naleznete zde:  https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Mensa-_aktivity/

Fotografie naleznete zde:https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Unor_20_20

Fotografie z KARNEVALU naleznete zde: https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Karneval20/

LEDEN

V Lednu jsme se zaměřili na výuku k tématům Zdraví, Sněhuláček Panáček, Kam se ptáčku, kam schováš ? Procvičili jsme si znaky zimy a rozdíly mezi dalšími ročními obdobími ať už z hlediska počasí, oblékání či typických změn v krajině. Procvičili jsme si také barvy a tvary. Nechybělo ani procvičení prvků grafomotoriky prostřednictvím pracovních listů. Čím dál více máme rádi omalovánky a tak se snažíme je pečlivě vybarvovat s ohledem na předtištěné linky. V tématu Zdraví jsme si společně určili znaky nemoci a zahráli si pohybovou hru „Bacil“. Víme, co může a co nemůže dělat nemocný a dovedeme také popsat obrázky vztahující se k tématu. Určili jsme si také zásady hygieny, popsali jsme příslušné obrázky hygienických potřeb a pohybem jsme tak ztvárnili například péči o vlasy či mytí rukou. Společně jsme také poznávali ptáčky a na školkové zahradě jsme se postarali o pravidelný přísun zrníček. Procvičili jsme si také hrubou motoriku a nechyběla řada zdravotních a protahovacích cviků, „slalomů“ či drah a pohybových her. Za nepříznivého počasí jsme využili prostory „Dětského ráje“, kde jsme si užili legraci. Nechyběly také aktivity z oblasti Mensa.https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Mensa-_aktivity/

Fotografie naleznete zde:https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Leden_2020/

PROSINEC

V Prosinci jsme se naladili na příjemnou předánoční atmosféru. Určili jsme si znaky Vánoc, podíleli jsme se na výzdobě ve školce a společně si ozdobili vánoční stromeček. Pilně jsme se připravovali na besídku, kde jsme ukázali, jak jsme šikovní a co jsme se již všechno naučili. Doufáme, že se Všem besídka líbila. Během Prosince nás také navštívil Mikuláš společně s anděly a čerty a protože jsme byli celý rok šikovní, odměnili nás dobrůtkami. V posledním předvánočním týdnu se k nám do školky stavil Ježíšek a přinesl nám spoustu krásných dárků. Společně s ostatními třídami jsme oslavili krásný předvánoční čas a zazpívali si a zatančili vánoční písničky. Navštívili jsme také veselé divadelní představení „Peklo s ježibabou“.

Fotografie naleznete zde:https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Prosinec2019/

LISTOPAD

V Listopadu jsme se věnovali výuce o zvířatech a jejich přípravě na zimu a také na změny v přírodě vzhledem k ročnímu období. Učili jsme se rozlišovat listnaté a jehličnaté stromy a také k vybraným stromům podle obrázků přiřadit plody. Z přírodnin jsme také vytvářeli obrázky. Grafomotoriku jsme si procvičili prostřednictvím pracovních listů, které byly zaměřeny na dané téma a také na procvičení správného úchopu tužky a dodržení obrysů obrázků při vybarvování. Při vypracovávání pracovních listů jsme si také uvolňovali zápěstí a procvičili i zrakovou orientaci a koordinaci oko – ruka. Zahráli jsme si novou hru „Vlaštovky“ při které jsme si užili legrace, procvičili is reakci na signál, koordinaci pohybů a hrubou motoriku. Vytvořili jsme si krásné papírové sovičky pomocí barevných otisků a dotvoření detailů. Také jsme si rozdělili výtvarnou činnost do skupin a vytvořili tak společné dílo „stromy“. Užili jsme si podzimního počasí na zahradě ale také při procházkách po okolí.

Fotografie naleznete zde: https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Listopad_2019/

 

Výlet do Dětského světa – Dolní Vítkovice

Ve středu 27.11. jsme si užili krásný výlet do nedalekých Vítkovc, kde jsme navštívili Dětský svět. Zahráli jsme si tam na stavitele, kuchaře, zahradníky, hudbeníky, lékaře, opraváře, veterináře atd. a užili si hezkého prostředí, které je doplněno nejrůznějšími herními prvky, koutky a stavebnicemi.

Fotografie z výletu naleznete zde:https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Detsky_svet_11_19/

„Jak se Lotynka napravila“

V úterý 12.11. jsme se vydali do nedalekéh K- Tria na divadelní představení o princezně Lotynce. Užili jsme si tak veselé dopoledne.

Fotografie z divadla naleznete zde: https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Divadlo_listopad_2019/

ŘÍJEN

V říjnu jsme se zaměřili na výuku týkající se témat ovoce, zeleniny a také zahradničení. Společně jsme si ovoce i zeleninu pojmenovali, ochutnali a rozdělili do skupin podle barev, ale také jsme se snažili určit ovoce exotické. Vytvořili jsme si také obrázky řepy a brambor prostřednictvím výtvarné aktivity s barvami a techniky obtiskování. Pověděli jsme si také to, jak se dá ovoce a zelenina zpracovat a které produkty známe. Vytvořili jsme si také „zavařeniny třešní“ také pomocí obtiskování barvy za pomocí korkových zátek. Pantomimou jsme demonstrovali činnosti se zahradním náčiním a také jsme si zazpívali tématiskou píseň „Šel zahradník do zahrady“. Procvičili jsme si také grafomotoriku prostřednictvím pracovních listů, které byly zaměřeny na svislou a vodorovnou čáru a také na uvolnění zápěstí. Snažili jsme se dodržet přitom správný úchop a poté jsme hotové obrázky vybarvili tak, abychom při vedení stopy pastelky nepřesáhli obrysy předkreslených linek. Při pobytu venku jsme si užili nejen procházky podzimní krajinou, ale také oblíbenou hru s listím, či hru na lanových prvcích a odrážedlech či koloběžkách.

Fotografie naleznete zde: https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Rijen./

ZÁŘÍ

V září jsme se opět sešli ve školce. Většina z nás přišla ze třídy Sluníčko, zatímco někteří kamarádi pro nás byli úplně noví. Všichni jsme společně pracovali na tom, aby se nám ve školce líbilo, abychom se naučili dodržovat pravidla třídy, abychom dovedli vzájemně spolupracovat a vytvořit tak příjemné prostředí pro všechny. Zaměřili jsme se také na orientaci v prostoru nové třídy. Stačilo nám pár dní a bez problémů jsem se naučili, co kde ve třídě nalezneme, co máme kde uklidit a kde si můžeme odkládat plyšáčky a hračky. Novým kamarádům jsme úspěšně pomohli s orientací ve značkách a snažili se jim co nejvíce ulehčit příchod do nového prostředí. S novým školním rokem jsme také obdrželi nové pomůcky, které jsme si již vyzkoušeli. S pěnovými „cihličkami“ jsme si zopakovali barvy a zaměřili jsme se na porovnávání odstínů barev. Žíněnku jsme využili na cvičení a plastové „branky“ na podlézání.

Další fotografie naleznete zde:

https://ucitelkalucie.rajce.idnes.cz/Zari_2019/